Czym karmić gryzonie?

Kategorie: 

Pixabay.com

Gryzonie to częsty wybór miłośników zwierząt, który nie dysponują wolnym czasem lub odpowiednimi warunkami, by zaopiekować się psem lub kotem. Chociaż opieka nad tymi małymi pupilami jest stosunkowo łatwa, należy trzymać się zaleceń specjalistów, by gryzoń cieszył się dobrym zdrowiem. W tym kontekście bardzo ważne jest prawidłowe żywienie. Jakie warunki powinna spełniać dobra karma dla myszy, chomików, szczurów i podobnych zwierzątek? Czego powinny one unikać w jadłospisie?

Czym karmić gryzonie?

 

Optymalny pokarm dla myszy, szczurów i innych gryzoni

Obecnie żywienie gryzoni jest stosunkowo łatwe. Karma dla myszy i innych gryzoni jest powszechnie dostępna w sklepach, również internetowych. Znajduję się tam kombinacja zbóż, ziaren i innych składników przygotowana przez specjalistów w laboratoriach i spełniająca wymagania poszczególnych gatunków. Jeśli w domu trzymamy więcej niż jednego gryzonia, możemy zdecydować się na uniwersalną mieszankę, jednak wcześniej warto sprawdzić, czy zawiera odpowiednie proporcje czystego białka, tłuszczów, włókien, składników mineralnych i innych ważnych substancji. Istotny jest stały dostęp do pokarmu, ponieważ w przypadku gryzoni bardzo ważne jest ścieranie siekaczy.

 

Czy ser to rzeczywiście ulubiona karma dla myszy?

Według stereotypu ulubiona przez futrzaki karma dla myszy to ser. Rzeczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaserwować go gryzoniowi jako przekąskę. Większość gatunków gryzoni zadowoli się także kawałkami jabłka czy warzyw. Myszy mogą dodatkowo otrzymać gotowane jajka, a nawet mięso, ale nie są to odpowiednie produkty dla świnek morskich.

 

Czego gryzonie nie powinny jadać?

Opiekunowie zwierząt często mają tendencję do ich rozpieszczania, przy okazji mierząc je swoją miarą. Niestety słodycze, chipsy i inne słone produkty, podobnie jak owoce cytrusowe to nieodpowiednia karma dla myszy, chomików i innych gryzoni. Nieprawidłowa dieta grozi naszym podopiecznym chorobami układu pokarmowego, dlatego nie mając pewności, jaki przysmak możemy podać małemu futrzastemu przyjacielowi, najlepiej skonsultować się z weterynarzem.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj