Czy puch z topoli jest niebezpieczny dla zdrowia?

Kategorie: 

Źródło:

Puch topoli jest zewnętrznym czynnikiem drażniącym i przede wszystkim wywołuje problemy alergiczne.

 

 

Puch topoli jest zjawiskiem, które nieuchronnie pojawia się każdej wiosny i wczesnego lata. Wydaje się wielu, że przynosi więcej zewnętrznego dyskomfortu, gdy wszystko leci w oczy, dostaje się do ust lub nosa. Jednak w rzeczywistości puch topoli może być bardzo szkodliwy dla ludzi.

 

Puch z topoli przynosi kilka zagrożeń dla ludzkiego ciała. Jest zewnętrznym czynnikiem drażniącym i przede wszystkim wywołuje problemy alergiczne. Dostanie się do nosa podrażnia komórki włosowe jamy nosowej, prowokuje organizm i wywołuje silną reakcję organizmu w postaci manifestacji alergicznych. Szczególnie niebezpieczne jest dla osób z astmą. W końcu staje się nie tylko fizycznym czynnikiem drażniącym, ale także katalizatorem nowego wybuchu choroby. I jest w stanie spowodować to wystarczająco szybko, nawet na tle pozornie stabilnej remisji.

 

Osoby z przewlekłym przekrwieniem nosa również cierpią z powodu puchu. W końcu jest to stały punkt zapalny i obrzęk błony śluzowej w kanałach nosowych. Puch wywołuje irytację, przypływ krwi do tkanek i pogorszenie ogólnej sytuacji.

 

Puch topoli ma zły wpływ na stan ludzi z polipami w nosie. Nie tylko podrażnia błonę śluzową, ale także powoduje wzrost tkanki polipowatej. Następnie polipy mogą znacznie zwiększyć rozmiar i prowadzić do problemów z oddychaniem. Zasada jest taka sama jak w przypadku przewlekłego przekrwienia, tj. puch utrzymuje się na błonach śluzowych, podrażnia je, zwiększa przepływ krwi, rozpoczyna wzrost tkanek i zwiększa obrzęk. Normalnie, jeśli śluz jest zdrowy, sam się oczyszcza - na przykład dzieje się poprzez kichanie, ale jeśli są jakieś wady, to przejście do stanu pogorszenia następuje dość szybko.

 

Puch topoli prowadzi również do rozwoju zjawiska alergii u kobiet w ciąży. W rzeczywistości ten stan jest tymczasowy i nie jest podobny do tego, co dzieje się przy prawdziwej alergii. Zwykle alergia kobiet ciężarnych pojawia się, gdy występuje konflikt Rh między matką a płodem, lub kobieta spodziewa się chłopca. Nos zaczyna gorzej oddychać, a w rezultacie, gdy pojawia się puch, stan matki oczekującej jest poważnie zaburzony.

 

Ponadto należy rozumieć, że puch nie od razu przelatuje z drzewa do nosa. Często spada na ziemię, a następnie strumieniem wiatru (np. z powodu przejazdu pojazdu lub przypadkowego powiewu) jest wznoszony w górę wraz z kurzem, patogenami itp. Ciała te są wprowadzane do jamy nosowej.

 

Jak się bronić? Konieczne jest przestrzeganie prostych zasad. Noszenie maski, ustawianie moskitier na oknach w mieszkaniach i regularne mycie podłóg pomogą złagodzić sytuację. Wracając do domu z ulicy, należy natychmiast spłukać nos wodą z solą morską. Przed wyjściem na ulicę osoby podatne na reakcje alergiczne powinny stosować specjalne leki przeciwhistaminowe. Oddzielne środki bezpieczeństwa powinny być podejmowane w samochodzie. Cyrkulator powietrza powinien być ustawiony tak, aby nie zaciągał niczego na zewnątrz.

 

Jeśli sytuacja jest słabo ogarnięta, a stan pacjenta pogarsza się, konieczne jest podłączenie kortykosteroidów, ale decyzja o ich użyciu jest podejmowana wyłącznie przez lekarza. On oceni, czy można to zrobić bez takich silnych leków lub w jakikolwiek inny sposób.

 

Również w przypadku powikłań z puchu można stosować blokady nosowe. Są to zastrzyki do jamy nosowej za pomocą specjalnych preparatów. Strzykawki insulinowe są stosowane w celu zmniejszenia dyskomfortu. Lek wstrzykuje się bezpośrednio w obszar problemowy, np. w dolną małżowinę nosową. Substancja jest wchłaniana, reakcja alergiczna ulega zmniejszeniu, a następnie zapalenie zanika. Jeśli chodzi o leki zwężające naczynia, są one bardziej symptomatyczne i nie rozwiązują problemu radykalnie, ale raczej go maskują. Ponadto zawsze dobrze jest się udać na konsultację do lekarza.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj