Czy popcorn, który zalega w zębach, może powodować poważne problemy z sercem?

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Pod koniec 2019 r. pracownicy Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego opublikowali raport, że zła higiena jamy ustnej może wywołać rozwój śmiertelnych chorób sercowo - naczyniowych. Faktem jest, że w naszej jamie ustnej żyją różne bakterie chorobotwórcze, które mogą łatwo dostać się do narządów wewnętrznych przez uszkodzone dziąsła i powodować różne stany zapalne, w tym na sercu.

 

 

Prawdopodobnie wielu z trudem uwierzyło w ten fakt, ale ostatnio 41-letni mieszkaniec Wielkiej Brytanii stanął przed takim problemem. Raz kawałek popcornu utknął mu w zębach i próbował go wydobyć za pomocą wykałaczek, a nawet osłony na długopis. Wszystko skończyło się na tym, że niebezpieczne drobnoustroje dostały się do jego ciała przez przedmioty zewnętrzne i spowodowały poważną chorobę zwaną zapaleniem wsierdzia.

 

Przerażająca sprawa medyczna została opisana w serwisie informacyjnym CornwallLive. W rozmowie z dziennikarzami strażak o nazwisku Adam Martin powiedział, że kiedyś między zębami utknął mu twardy kawałek popcornu. Nie mógł się go pozbyć, płucząc usta i szczotkując szczoteczką do zębów. Ciało obce między zębami nie dawało mu spokoju, więc próbował wyciągnąć go wykałaczką, osłoną długopisu, a nawet kawałkiem drutu i gwoździa. Być może wkrótce udało mu się pozbyć popcornu, ale po chwili poczuł się chory i poszedł do szpitala.

 

Dlaczego trzeba myć zęby? W szczególności mężczyzna zaczął odczuwać osłabienie, ból głowy i nadmierne pocenie się w czasie snu. Podczas badania lekarskiego okazało się, że u mężczyzny rozwinęło się tak zwane zapalenie wsierdzia, które charakteryzuje się zapaleniem wewnętrznej wyściółki serca. Jeśli bolesny stan nie zostanie wyleczony na czas, mięśnie serca i zastawki mogą przestać działać prawidłowo, co może doprowadzić do śmierci.

 

Naukowcy już wiedzą, że zapalenie wewnętrznej wyściółki serca występuje z powodu przedostania się bakterii do serca przez krew. Według statystyk co roku boli ona nawet 10 osób z różnych części naszej planety. Co więcej, szanse na przeżycie w takich przypadkach są bardzo małe, a ryzyko śmierci sięga 30%. Według Adama Martina, gdyby nie poszedł na czas do szpitala, umarłby za trzy dni.

 

Według lekarzy mężczyzna został zarażony niebezpiecznymi bakteriami z przedmiotów, którymi próbował wyjąć kawałek popcornu z przerwy między zębami. Prawdopodobnie uszkodził dziąsła, a bakterie łatwo dostały się do krwioobiegu i dotarły do serca, po czym nagromadziły się i spowodowały stan zapalny. Dziennikarze nie sprecyzowali, jakiego rodzaju bakteria spowodowała problem, ale zapalenie wsierdzia zwykle występuje z powodu ekspozycji na paciorkowce.

 

Warto zauważyć, że u człowieka zawsze występuje ryzyko zarażenia się niebezpiecznymi bakteriami. W jamie ustnej żyje co najmniej 700 gatunków różnych drobnoustrojów, a wiele z nich może być bardzo niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Dlatego ludzie powinni dokładnie myć zęby nie tylko szczoteczką i pastą do zębów, ale także nicią dentystyczną. Ważne jest monitorowanie stanu dziąseł i leczenie krwawienia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj