Czy można zarazić się Covid-19 od zwierząt domowych? Albo, czy my je zarażamy?

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Czy można zarazić się Covid-19 od zwierząt domowych? Tak, ale tylko mechanicznie. Zwierzę jest również „powierzchnią”. Czy zwierzę może złapać infekcję od właściciela i zachorować? Raczej nie.

 

 

Istnieje ponad 40 gatunków koronawirusa. Ten, który powoduje Covid-19 u ludzi, nazywa się SARS-CoV-2. W tej chwili jedynym możliwym przedstawicielem świata zwierząt, który może być nosicielem niebezpiecznego dla ludzi SARS-CoV-2, jest nietoperz (Rhinopolus ferrumequinum). U kotów, psów, bydła, świń i innych zwierząt, z którymi dana osoba ma kontakt, nie wykryto nowego rodzaju koronawirusa.

 

Każde zwierzę ma swojego wroga wśród koronawirusów. Na przykład koronawirus psów wywołuje biegunkę. Aż trzy rodzaje koronawirusa mogą atakować świnie i prowadzić do zapalenia płuc, biegunki lub zapalenia żołądka i jelit.

 

Koty są zagrożone przez dwa typy korona wirusa. Oba powodują zakaźne zapalenie otrzewnej. Prawie niemożliwe jest wyleczenie. Takie przypadki zawsze kończą się śmiercią.

 

 Wszystkie rodzaje koronawirusa, które mogą mieć zwierzęta, nie stanowią zagrożenia dla ludzi. W tej chwili nie ma naukowo udowodnionego faktu, że pewien rodzaj koronawirusa może być przenoszony na ludzi ze zwierząt.

 

Jak dotąd jest to jedyny sprawdzony sposób zarażenia koronawirusa SARS-CoV-2 przez zwierzę. Ciało zwierzęcia może stać się pośrednikiem między człowiekiem z Covid-19 i jego właścicielem.

 

Przyjmijmy, że poszedłeś na spacer z psem. Na ulicy podszedł do ciebie ktoś i poprosił cię o pogłaskanie uroczego psa. Pozwoliłeś na ten manewr, a przed chwilą przechodzień kichnął, zakrywając dłonią usta i przeniósł Sars-COV-2 na sierść psa. Po pogłaskaniu psa dotknąłeś twarzy i tym samym naraziłeś się na niebezpieczeństwo.

 

 

Nie pozwól nikomu głaskać swojego psa (w rzeczywistości nikt nie powinien o to prosić, biorąc pod uwagę nową zasadę odległości). Po drugie, spróbuj wyprowadzić psa w niezamieszkane okolice.

 

Specjalista zachęca ludzi, aby nie dotykać psów niemytymi rękami, aby na przykład nie przenosić wirusa z przycisku windy na sierść. Musisz tylko pamiętać, że zwierzę to także „powierzchnia”, której raczej często się nie myje.

 

Jeśli kot idzie na spacer, istnieją dwie opcje. Na czas pandemii, nie wypuszczaj pupila na spacer, albo ze szczególną starannością umyj podłogi domu, wytrzyj powierzchnie i staraj się nie wpuszczać kota do łóżka. Nie pozwól mu wskakiwać na stół.

 

Prawdopodobieństwo, że twoje zwierzę przyniesie do domu nowy rodzaj korona wirusa raczej nie jest wysoki, ale lepiej przestrzegać zasad.

 

Światowa społeczność weterynaryjna sugeruje, że koty i fretki mogą zarażać się chorobą Covid-19 od ludzi, jednak nie zostało to jeszcze naukowo potwierdzone.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj