Czy można sklonować sklonowanego psa?

Kategorie: 

youtube.com

Jeśli wierzyć opowieściom science-fiction, klony nigdy nie są doskonałymi odzwierciedleniami oryginału, a kopie klonów mogą okazać się dziwne, a nawet „niechlujne". W świecie rzeczywistym klonowanie zwierząt nadal uważane jest za stosunkowo nową technikę. Zespół naukowców z University of Illinois w Urbana-Champaign postanowił dowiedzieć się, jakie są rzeczywiste konsekwencje klonowania klonów.

 



W tym celu specjaliści stworzyli kilka klonów Snoopy - pierwszego na świecie sklonowanego psa. I jak dotąd wyniki okazały się generalnie pozytywne. Wyjaśnimy, że pies Snuppy rasy Chart afgański urodził się w Seulu w 2005 roku. W sumie zwierzę żyło przez dziesięć lat (przeciętna długość życia dla tej rasy).



Warto zauważyć, że po sklonowaniu owcy Dolly, naukowcy z całego świata „kopiowali” wiele innych zwierząt, ale nie mogli zrobić tego samego z psem z powodu problemów związanych z dojrzewaniem jaja tych zwierząt w sztucznym środowisku. Udało się to dopiero specjalistom z Narodowego Uniwersytetu w Seulu. Szczeniak otrzymał przydomek składający się z kombinacji pierwszych liter nazwy Uniwersytetu Narodowego w Seulu (SNU) i słowa „szczeniak” (Snappy).



Początkowo eksperci dyskutowali o oczekiwanej długości życia i kondycji sklonowanych zwierząt. Niektórzy badacze byli pewni, że klony żyją krócej i są mnie odporne niż ich „kody źródłowe”. Badanie z 2013 r. wykazało jednak, że można z powodzeniem sklonować 25 pokoleń myszy. Innymi słowy, naukowcy byli w stanie wyprodukować 26 generacji klonów od jednego gryzonia. Specjaliści doszli do wniosku, że klonowanie jest skuteczną technologią i klonować można potencjalnie bez końca. Okazuje się więc, że klony zwierząt mogą mieć długie i zdrowe życie.



„Wyniki wskazują, że nowy sposób pozwala na uniknięcie gromadzenia się zaburzeń genetycznych w procesie klonowania” – powiedział prof. Teruhiko Wakayama, szef grupy badawczej. Wakayama zauważył również, że technologia klonowania o takim poziomie wydajności może być wykorzystywana na potrzeby powielania zwierząt gospodarskich lub w ochronie rzadkich gatunków.



Praca naukowa rozpoczęła się od momentu, kiedy badacze w 2010 roku pobrali komórki macierzyste Snuppy (wtedy pies miał pięć lat). Po stworzeniu czterech kopii sklonowanego psa jeden szczeniak zmarł kilka dni po urodzeniu. Jednak eksperci uznali, że w śmierci szczeniaka nie było nic niezwykłego. Według nich, takie wczesne zejście nowonarodzonego zwierzęcia jest dość powszechne. Dziewięć miesięcy później naukowcy stwierdzili: pozostałe trzy „kopie" szczeniaka są absolutnie zdrowe. Autorzy badania w jednym z wywiadów stwierdzili, że szczenięta są pod ścisłą obserwacją. Prawie każdy aspekt ich życia będzie badany, tj. rozwój chorób, układ odpornościowy, wzrost i metabolizm.



Długoterminowe wyniki badań będą analizowane przez wielu specjalistów, ale już teraz wydają się one  być dość obiecujące. Innymi słowy, naukowcy mogą zapewnić prawdziwą „nieśmiertelność" niektórym stworzeniom. Nawiasem mówiąc, praca będzie szczególnie przydatna dla już wymarłych gatunków. Naukowcy zamierzają na przykład „wskrzesić" bezskrzydłą alkę olbrzymią 200 lat po jej zniknięciu. Technologia ta, jak mówią naukowcy, pomoże zwalczyć choroby u naszych mniejszych braci - na przykład cukrzycę, a także liczne nieprawidłowości genetyczne.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen



Skomentuj