Czy ludzie mogą oddychać przez odbytnicę?

Kategorie: 

Źródło: tg

Najnowsze badania wykazały, że świnie i inne ssaki mogą wchłaniać tlen przez tylne części ciała. Według Takanoriego Takebe z Tokyo Medical and Dental University w Japonii i jego współpracowników, osoby z niskim poziomem tlenu we krwi mogą być leczone przez wstrzyknięcie tlenu bez użycia konwencjonalnego respiratora, ale przez podanie im lewatyw zawierających specjalne płyny wzbogacone tlenem.

 

 

Wentylatory, które wstrzykują tlen do płuc, z pewnością spełniają swoje zadanie, ale mogą powodować niezamierzone skutki uboczne ze względu na ich zdolność do uszkadzania delikatnej tkanki płuc.

 

Aby obejść ten problem, Takebe zwrócił się do zupełnie innej dziury. Odbyt ssaków pokryty jest cienką błoną zdolną do wchłaniania pewnych substancji chemicznych do krwiobiegu.

 

Wstrzykując świniom perfluorowęglowodór wzbogacony w tlen (lepiej znany jako podstawa oddychającego płynu w Otchłani), naukowcy odkryli, że byli w stanie zwiększyć poziom tlenu we krwi zwierząt w sposób podobny do użycia respiratora. Takebe twierdzi, że takie leczenie można stosować w krajach, w których respiratory nie są dostępne.

 

„Wentylatory są bardzo drogie i do ich obsługi potrzebny jest personel medyczny” - powiedział. „A to tylko prosta lewatywa”.

 

Jednak okaże się, czy idea ta zostanie kiedykolwiek masowo rozpowszechniona.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj