Czy koty znają swoje imiona?

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Jeśli masz lub miałeś koty, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy reagują one na pięknie wybrane imiona. Oczywiście zdarzają się sytuacje (na przykład, jeśli chodzi o jedzenie), kiedy koty są świadome, że mają imię. Zdarzają się jednak momenty, kiedy wydają się zupełnie nieświadome, że potrzebujesz czegoś od nich. Japońscy naukowcy postanowili dowiedzieć się, jak sprawy mają się w rzeczywistości.

 

 

Niedawne badanie z Uniwersytetu Tokijskiego wykorzystało kilka technik oceny zachowania kota. Autorzy przetestowali zwierzęta żyjące w rodzinach i  kocich cafe, odtwarzając różne dźwięki. Rejestrowano je dla każdego kota przez właściciela lub właściciela tymczasowego. Jednym z dźwięków jest imię kota, pozostałe to rzeczowniki japońskie lub imiona innych kotów. Naukowcy weszli do domu i odtworzyli dźwięki, gdy właścicieli nie było w zasięgu wzroku. Najpierw cztery losowe słowa, potem nazwy.

 

Idea badania polega na tym, że koty podobno są przyzwyczajone do słuchania słów w kolejności. Uzależnienie jest formą uczenia się, w której mózg coraz mniej reaguje na bodziec, który ciągle się powtarza. W związku z tym koty reagują najsilniej na pierwsze słowo, a następnie reakcja gaśnie. Stawiają uszy, odwracają głowy, miauczą lub poruszają ogonem, a następnie słuchają mniej uważnie, a jeśli na końcu wywołasz ich pseudonim - reagują słabo.

 

W rzeczywistości koty reagowały jednak najmocniej właśnie na swoje imiona, a nie na słowa przed nimi. To samo wydarzyło się w drugiej fazie eksperymentu, kiedy nie zostały wywołane głosem właściciela, ale przez nieznajomego. Oznacza to, że koty są w stanie odróżnić odwołania do siebie od innych słów opartych na dźwięku! Więc następnym razem, gdy zażądasz, aby kot zszedł ze stołu, a on nie zareaguje, wiedz, że on słyszy to wszystko i po prostu to ignoruje.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj