Czy kot powinien być prowadzony na smyczy?

Kategorie: 

youtube.com

Niektórzy właściciele kotów mają manię chodzenia z kotami na smyczy. Czy taki praktyki są dobre dla dobrostanu tych zwierząt? Niektórzy ludzie twierdzą, że „ciekawość może zabić kota” i prowadzą swojego pupila w rozmaitych uprzężach podczas wędrówek, pływania łódką, wspinania się w górach itp. Potem urocze zdjęcia z ulubieńcem na uwięzi publikowane są w sieci.

 


The Guardian pisze ostatnio, że prowadzenie kota na smyczy przysparza mu dodatkowych nerwów i stresów. Koty same potrafią się kontrolować, a wszelkie ograniczenia uniemożliwiają im to i mają niekorzystny wpływ na samopoczucie oraz kondycję tych zwierząt.

 „Trudniej im wyjść z domu lub ukryć się przed wszystkim, co mogłoby ich przestraszyć lub zmartwić".Wielu właścicieli zwierząt domowych zaczęło chodzić z „kotami na sznurku” za sprawą dziwnie rozpowszechniającej się mody, a na rynku dostępnych jest wiele zestawów, wspierających ten trend. Swobodnie i aktywnie poruszający się zwierzak, stymulowany umysłem, odniesie z życia więcej korzyści niż jego towarzysz skrępowany smyczą.Niektóre koty, trzymane w domu, wyrażają wściekłość lub cały czas wysiadują w oknie. Wydaje się, że w tej sytuacji wypuszczenie stworzenia na zewnątrz mogłoby rozwiązać wiele problemów i  wyeliminować „destrukcyjne zachowania”. Ktoś powie, że nie każdy pies ma ogród do wybiegu wokół domu, a jeśli kot mieszka w wieżowcu, to spacer po dworze w uprzęży może być jedynym sposobem, aby poczuł bryzę na futrze. Każdy kot jest inny, ale nie można zmuszać ich do zachowań, których stworzenia te przeważnie nie akceptuje i stoją w sprzeczności z ich charakterem.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj