Czy koenzym Q10 to „magiczna” pigułka na choroby mitochondrialne, raka jelita grubego i tarczycy oraz na chorobę Crohna?

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Koenzym Q10 (CoQ10) jest istotną cząsteczką syntetyzowaną w komórkach narządów i tkanek, a także można ją pozyskiwać z pożywienia. Naukowcom z Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii po raz pierwszy udało się wykazać, że suplementy oparte na CoQ10 mogą wpływać na metabolizm siarkowodoru i jednego węgla oraz stać się użyteczną terapią uzupełniającą w niektórych chorobach.

 

 

Dwie najbardziej znane funkcje koenzymu Q10 to jego rola w wytwarzaniu użytecznej energii dla komórek oraz właściwości przeciwutleniające. W niektórych patologiach, a także podczas naturalnego procesu starzenia, dochodzi do obniżenia poziomu CoQ10 w komórkach, co prowadzi do pojawienia się różnych chorób o różnym stopniu nasilenia.

 

To z kolei doprowadziło do komercjalizacji suplementów opartych na CoQ10, chociaż efektów terapeutycznych przypisywanych tym suplementom przez długi czas nie można było wyjaśnić ich wpływem na produkcję energii lub redukcję stresu oksydacyjnego. Ale teraz wydaje się, że naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie znaleźli dobry trop.

 

W swoich eksperymentach byli w stanie po raz pierwszy wykazać, że suplementy zawierające CoQ10 mogą modulować metabolizm siarkowodoru, który wyzwala „korzystne” zmiany w innych ważnych szlakach metabolicznych, w tym biosyntezie seryny, cyklu folianowym i metabolizmie nukleotydów.

 

Te szlaki metaboliczne są zmienione w chorobach, takich jak rak jelita grubego i tarczyca, choroba Leśniowskiego - Crohna i choroby mitochondrialne, więc suplementacja CoQ10 może być cenną terapią uzupełniającą.

 

Autorzy badania zwracają uwagę, że większość wyników uzyskano w hodowlach komórkowych, dlatego potrzebne są dalsze badania in vivo na modelach zwierzęcych. Będzie to wymagało, aby CoQ10 miał zwiększoną zdolność do wchłaniania przez przewód pokarmowy i był dostępny w różnych tkankach organizmu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen



Skomentuj