Czarny fosfor okazał się być skutecznym lekarstwem na grzyby i bakterie

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Australijscy naukowcy wykazali potężne właściwości przeciwbakteryjne cienkiej powłoki z czarnego fosforu. W normalnych warunkach fosfor może występować w postaci różnych odmian alotropowych, w tym białego, wysoce aktywnego i świecącego w powietrzu, oraz czerwonego, który jest używany do zapałek. A najbardziej obojętny czarny fosfor można zastosować jako powłokę o silnych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych.

 

 

Wykazali to autorzy najnowszego artykułu na ten temat opublikowanego w czasopiśmie ACS Applied Materials & Interfaces.

 

Naukowcy z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) przetestowali cienką powłokę na pięciu powszechnych bakteriach (w tym opornych na metycylinę gronkowcach MRSA) i pięciu grzybach (w tym Candida auris, która wywołuje kandydozę).

 

Eksperymenty wykazały, że w ciągu dwóch godzin do 99 procent komórek drobnoustrojów na takiej powierzchni umiera. Efekt ten przejawia się nawet przy nanogramowych ilościach substancji i najprawdopodobniej jest związany z aktywnym utlenianiem struktur komórkowych przez fosfor.

 

Jednocześnie naukowcy nie stwierdzili toksycznego wpływu na metabolizm myszy laboratoryjnych i hodowlę ludzkich komórek (fibroblastów). Ponadto sama powłoka fosforowa rozkłada się dość szybko i całkowicie rozpada się w ciągu jednego dnia. Zdaniem autorów sprawia to, że fosfor czarny elementarny jest jeszcze bardziej obiecujący. Taką powłokę można nałożyć tylko na chwilę, a po wykonaniu swojego zadania rozpadnie się i nie doprowadzi do kumulacji substancji w organizmie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen



Skomentuj