Coraz więcej dwugłowych rekinów

Kategorie: 

youtube.com

Dwugłowy rekin - brzmi jak postać z horroru, ale one istnieją naprawdę i odnajdywane są na całym świecie. Kilka lat temu u wybrzeży Florydy rybacy złapali rekina, w którego macicy znajdował się dwugłowy płód. W 2008 roku inny rybak znalazł małego dwugłowego żarłacza błękitnego w Oceanie Indyjskim. Potem mutanty łowiono także w Zatoce Kalifornijskiej.

 

 W 2011 roku przeprowadzono badania, które wykazały, że anomalia najczęściej występują u żarłaczy błękitnych, ponieważ jednorazowo na świat przychodzi ich około 50 sztuk, powiedział główny autor badania Felipe Galván-Magana z Narodowego Instytutu Politechnicznego w Meksyku.

 Z kolei hiszpańscy naukowcy sami hodują zarodki rekina z dwoma głowami z gatunku Atlantic Galeus. Podczas badań laboratoryjnych członkowie zespołu badawczego zauważyli niezwykłe zarodki i tak się zaczęło. Jest to pierwszy przykład mutacji embrionów rekina i jest mało prawdopodobne, że bliźnięta syjamskie tych ryb dałyby radę przetrwać  dłuższy czas w swoim środowisku naturalnym.

 Przyczyną mutacji są zaburzenia genów, choć 800 embrionów, hodowanych w hiszpańskim laboratorium, nie jest narażone na zakażenia chemiczne lub promieniowanie. W naturze takie czynniki mogą mieć wpływ na życie i rozwój rekinów. Galván-Magana zwraca uwagę także na inne przypadki zaburzeń. Przypomina, że w 2011 roku u wybrzeży Meksyku złapano rekina cyklopa.

 


Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)Skomentuj