Ciekawe fakty o kaktusach

Kategorie: 

Źródło: tg

Kaktusy są popularnymi roślinami do hodowli w domu. Są bezpretensjonalne, wymagają niewielkiego podlewania i minimalnej pielęgnacji. Jednocześnie są gotowe zadowolić swojego właściciela długim i pięknym kwitnieniem. Ich ojczyzną są gorące i pustynne kraje. Takie rośliny po raz pierwszy pojawiły się na Ziemi 300 milionów lat temu. Nazwę nadali im Grecy, którzy nazywali je „kaktusami”, co tłumaczy się jako „zarost”. Na planecie osiedliło się ponad 3 tysiące gatunków kolczastych przedstawicieli flory.

 

 

Kaktusy znalazły zastosowanie nie tylko jako rośliny domowe. Służą do przygotowania napoju podobnego do bimberu. Robi się z nich mydło i szampony. Są również wykorzystywane do tworzenia pasz dla zwierząt. Wiadomo, że kaktusy znacznie zwiększają wydajność mleczną krów. W Meksyku niektóre gatunki uchodzą za przysmak i aby uzyskać lepszy efekt, plastry roślin posypuje się cukrem i suszy.

 

Z kaktusów robiono bębny, w Ameryce Południowej igły medyczne, haczyki do wędkowania, grzebienie do włosów i sierści zwierząt, a także ogrodzenia - rośliny działają jak żywopłoty.

 

Ciekawe fakty dotyczące kaktusów znajdują się w Księdze Rekordów Guinnessa. Na przykład odnotowano tam najwyższego przedstawiciela tego gatunku. Jego wysokość wynosi ponad 25 metrów. Najstarszy z nich może mieć nawet 150 lat i nadal rośnie. Dziś ma już 33 metry wysokości. Waży około 10 tysięcy kg.

 

Ponieważ w niektórych krajach ludzie wykorzystują kaktusy jako pokarm, wiele gatunków zniknęło z powierzchni Ziemi. Wiele z nich wykorzystywane jest jako opał. W Meksyku i krajach Ameryki Południowej kaktusy zastępują choinki podczas świąt Bożego Narodzenia. Zawiesza się na nich nie tylko zabawki, ale także girlandy.

 

Kaktusy mogą obejść się bez wody przez długi czas. Po otrzymaniu cieczy przechowują płyn w łodygach. Rośliny mogą wytrzymać temperatury do plus 60 stopni Celsjusza. Ich korzenie znajdują się najczęściej przy powierzchni. Są one jednak szeroko rozprowadzone w różnych kierunkach. Tak więc zielona przestrzeń próbuje pochłonąć jak najwięcej wody z powierzchni ziemi.

 

Plemiona indiańskie czczą tę roślinę. Stale celebrują kaktusy. W końcu wierzą, że komuś może stać się krzywda, kto ich nie szanuje. W niektórych kaktusach mieszkają myszy i inne gryzonie. Rośliny te ratują te stworzenia przed pustynnym upałem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj