Chrząszcze pomogą naukowcom rozwiązać problem zamrażania samolotów

Kategorie: 

youtube.com

Chrząszcz Onymacris unguicularis, pochodzący z pustyni Namib, zainspirował naukowców do stworzenia sposobu do zapobiegania lub redukcji zamrażania różnych powierzchni, w tym kadłubów samolotów.

 

 Zespół naukowców z Instytut Politechnicznego w Wirginii znalazł sposób kontrolowania i zapobiegania zamarznięciu różnych powierzchni. Nowa metoda polega na użyciu kombinacji technologii wodoodpornościowych. Będą one wykorzystywane przy dużych obiektach, tj. samoloty - pisze Csmonitor.

 Klucz do stworzenia skutecznej metody zapobiegania zamarzaniu znaleziono u owadów, a konkretnie u chrząszcza, żyjącego na pustyni Namib. Gatunek Onymacris unguicularis spotykany jest w południowo-zachodniej Afryce, gdzie występuje skrajny niedobór wody.

 Chrząszcz jest w stanie odebrać wilgoć z powietrza ze względu na unikalne właściwości powierzchni ciała. Specjalny system na grzbiecie kooperuje z gładką powierzchnią. Małe kropelki poprzez drenaż trafiają do jamy ustnej stworzenia.

 Naukowcy badali ten proces, znany jako fotolitografia i odtworzyli go na płytce krzemowej, która zasysa krople wody i przepycha przez powierzchnię materiału. W rezultacie, nie jest możliwe, aby większe skupiska wody wnikały do wnętrza obiektu, co spowalnia lub całkowicie eliminuje proces zamarzania w niskich temperaturach.

 To nie jest pierwszy raz, że ten chrząszcz inspiruje naukowców do tworzenia wielu nowych technologii. W 2012 roku eksperci amerykańscy, bazując na zdolności  Onymacris unguicularis, opracowali koncepcję pozyskiwania wody z powietrza.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj