Chińskie dzikie koty nie są przodkami kotów domowych

Kategorie: 

Źródło: tg

Przez lata status taksonomiczny kotów chińskich pozostawał niejasny. Niedawno zespół naukowców z Rosji, USA, Chin i Malezji odkrył, że zwierzęta te nie są przodkami współczesnych kotów domowych, jak wcześniej sądzono.

 

 

Naukowcy przeprowadzili największe dotychczas badanie genetyczne kotów chińskich i porównali uzyskane informacje z danymi genetycznymi azjatyckich kotów leśnych i kotów domowych.

 

Naukowcy nie zbierali danych o zwierzętach bezpośrednio. Informacje genetyczne pozyskiwali z próbek tkanek, szkieletów i produktów odpadowych, które zostały znalezione podczas wyprawy do siedlisk kotów. Każda próbka została poddana sekwencjonowaniu genomowemu.

 

Analiza porównawcza genomów wykazała, że współczesne koty domowe są spadkobiercami afrykańskich kotów stepowych, a nie, jak wcześniej sądzono, chińskich.

 

Udało się również ustalić, że chińskie dzikie koty są jednym z podgatunków dzikich kotów, a także, że zwierzęta te były mieszane z kotami azjatyckimi. Z tego powodu oba gatunki utraciły swoje charakterystyczne cechy genetyczne, w tym odpornościowe. W rezultacie oba gatunki są bardziej zagrożone wyginięciem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj