Chińscy lekarze nauczyli się hodować szkliwo zębów

Kategorie: 

Źródło:

Po raz pierwszy naukowcy uzyskali złożone struktury ze skupisk fosforanu wapnia - najdokładniejszej imitacji naturalnego szkliwa zębów.

 

 

Emalia zęba jest najtwardszą tkanką w naszym ciele. Jednak w przeciwieństwie do innych nie regeneruje się i po zniszczeniu zostaje utracony na zawsze. Uważa się, że u co najmniej jednej trzeciej osób szkliwo jest dotknięte próchnicą, którą leczy się drogimi materiałami syntetycznymi, stopami i ceramiką.

 

Jednak w przyszłości możliwe będzie przywrócenie ubytków chorych zębów za pomocą „naturalnego” materiału, czyli samego szkliwa. W artykule w Science Advances Zhaoming Liu i jego koledzy z Uniwersytetu Zhejiang informują o sukcesach w produkcji sztucznego szkliwa, które całkowicie imituje jego naturalną złożoną strukturę.

 

Podobne próby podejmowano wcześniej, ale dopiero teraz naukowcy byli w stanie zsyntetyzować skupiska fosforanu wapnia (główny składnik szkliwa) o średnicy zaledwie 1,5 nanometra. Jest to o wiele lepsze niż poprzednie uzyski. Tak małe rozmiary zapewniają wyjątkowo szczelne upakowanie skupisk w strukturach podobnych do naturalnego szkliwa zębów. Osiągnięto to przy użyciu trietyloaminy, która spowolniła adhezję rosnących klastrów.

 

Eksperymenty połączenia wykazały, że szkliwo syntetyczne jest mocno przymocowane do kryształów hydroksyapatytu (symulatora naturalnego szkliwa zębów) tworząc trwały komponent. Następnie eksperymenty przeprowadzono na ochotniku, którego zęby zostały dotknięte przez kontakt z silnym kwasem. 48 godzin po nałożeniu gromady powstała gęsta struktura krystaliczna o grubości zaledwie 2,7 mikrometra. Jego wytrzymałość i stabilność nie ustępują w niczym i nie są gorsze od naturalnego szkliwa.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj