Brytyjski ornitolog, obserwując ptaki, odkrył skarb złotych monet

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Obserwator ptaków natknął się na skarb celtyckich złotych monet o wartości 845 tys. funtów szterlingów, pochodzących z czasów wojny, którą prowadziły plemiona brytyjskie i wojowniczka Boudicca z Rzymianami.

 


Brytyjski ornitolog zauważył skarb złotych monet, obserwując ptaki. Bezimienny ornitolog zauważył błysk złota, gdy obserwował, jak myszołowy przedzierają się na nowo zaoranym polu we wschodniej Anglii. Po znalezieniu 2000-letniej złotej monety obserwator ptaków pobiegł do domu. Wrócił po swój wykrywacz metalu, aby kontynuować wykopaliska.


Kilka godzin później poszukiwacz skarbów znalazł w rozpadającym się wraku około 1300 monet, pochodzących z około 40 - 50 lat naszej ery. Eksperci uważają, że każda moneta może być warta do 650 funtów, a całkowita wartość skarbu wynosi około 845 tys. funtów.


Rebelia Boudiccany trwała od 60 do 61 AD i doprowadził do faktu, że plemiona brytyjskie pod rządami Boudicci próbowały pokonać armię rzymską. Boudicca była królową ludu Itzen, który mieszkał na terenach dzisiejszego Norfolk oraz części Suffolk i Cambridgeshire.


Jej imię pochodzi od bardziej znanego imienia Victoria. Mąż Boudicci, Prasutag, był władcą ludu Icenów, a Rzymianie pozwolili mu pozostać królem, aby rządził w ich imieniu. Kiedy jednak Prasutag zmarł, Rzymianie zdecydowali się bezpośrednio rządzić Icenami i skonfiskowali majątek wiodących rodzin brytyjskiego plemienia.


Następnie Boudicca poprowadziła swój lud do buntu przeciwko Rzymianom. W wyniku rzezi Camulodun (obecnie Colchester), Londyn i Verulamium (St. Albans) zostały doszczętnie spalone, a po obu stronach zginęło tysiące ludzi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen



Skomentuj