Broń przeciwko karaluchom, czyli ich własne neuropeptydy

Kategorie: 

Źródło: tg

Karaluchy są znane ze swojej zdolności do przetrwania i rozmnażania się w najtrudniejszych warunkach środowiskowych, co jest bardzo irytujące dla ludzi. Owady te nie tylko szeleszczą obrzydliwie w nocy, pożerają ludzką żywność i karmę dla zwierząt domowych i służą jako źródło nieprzyjemnych zapachów, ale mogą również przenosić patogenne mikroorganizmy i wywoływać rozwój alergii.

 

 

 

Autorzy najnowszego badania, opublikowanego w Journal of Proteome Research, odkryli neuropeptyd wytwarzany przez karalucha amerykańskiego Periplaneta americana, który może pewnego dnia stać się celem nowych, bardziej specyficznych i skutecznych pestycydów.

 

Neuropeptydy to maleńkie białka wytwarzane przez neurony lub komórki endokrynologiczne, które przekazują informacje do innych komórek. U owadów neuropeptydy często działają jako neuroprzekaźniki, hormony lub czynniki wzrostu, wpływając na rozwój, wzrost, metabolizm, zachowanie i rozmnażanie organizmu. Zakłócenie tych procesów poprzez celowanie w neuropeptydy lub ich receptory może być nowym sposobem zwalczania szkodników.

 

W niedawnych badaniach naukowcy określili sekwencję genomową P. americana, a następnie połączył wyniki z analizą peptydów, aby opisać neuropeptydy i dowiedzieć się, jak różni się ich ekspresja w zależności od tkanek, etapu rozwoju i płci owadów. Naukowcy zaczęli wówczas poszukiwać genów odpowiedzialnych za kodowanie neuropeptydów, w wyniku czego udało im się znaleźć 67 genów prekursora neuropeptydów.

 

Dalsze badania genomu ujawniły, że niektóre neuropeptydy były wytwarzane tylko w określonych tkankach, podczas gdy inne - w kilku na raz. Ponadto ich ekspresja różniła się w zależności od etapu rozwoju karalucha i jego płci - większość neuropeptydów stwierdzono u dorosłych samców. Jeden ze znalezionych neuropeptydów, sNPE, był najbardziej widoczny u samic i prawdopodobnie był odpowiedzialny za zachowania żywieniowe. Zdaniem naukowców to właśnie sNPE może w przyszłości stać się celem dla ulepszonych pestycydów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj