Brazylijscy naukowcy proponują szczepienie małp w celu zwalczania pandemii

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Na razie pomysł ten ma na celu wyłącznie zapobieganie pandemii żółtej febry, ale w przyszłości metoda ta może stać się jedną z najbardziej odpowiednich w walce z zakażeniami odzwierzęcymi.

 

 

Badacze z Brazylii zaproponowali szczepienie zwierząt, aby zapobiec gwałtownemu rozprzestrzenianiu się żółtej febry, która jest przenoszona z małp na ludzi poprzez ukąszenia komarów.

 

Według lekarzy średnio około 15 procent zarażonych umiera z powodu żółtej febry, a nowa pandemia może mieć katastrofalne konsekwencje dla Brazylii. Jak zauważono, w dużych miastach tylko około 50 procent mieszkańców zostało zaszczepionych przeciwko tej chorobie, co może wynikać z nieufności ludności do urzędników państwowych.

 

Każdego roku z powodu żółtej febry umiera około 30 tys. osób. Zdaniem ekspertów szczepienie małp w Brazylii przynajmniej zapobiegnie wzrostowi tych wartości. Wcześniej na wsiach lokalne władze próbowały zwalczać rozprzestrzenianie się choroby niszcząc populacje tych zwierząt, co uznano za nieskuteczny sposób walki z infekcją.

 

„Jeśli zaszczepisz małpy, będziesz mieć mniej osobników przenoszących chorobę. To jest odporność stada… małpy są naszymi strażnikami, pokazują, kiedy nadchodzi żółta febra ”- wyjaśnił biolog Carlos Ramon Ruiz-Miranda z Uniwersytetu Stanowego Północnego Rio de Janeiro.

 

W ramach eksperymentu lekarze planują udać się do dżungli, aby zaszczepić przedstawicieli tamaryn złocistych. Wcześniej siedlisko tych małp gwałtownie się zmniejszyło, dlatego zbliżyły się do ludzi, zwiększając w ten sposób ryzyko rozprzestrzeniania się choroby między zwierzętami i ludźmi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj