Brak tlenu daje korzyści komórkom nowotworowym

Kategorie: 

Źródło: tg

Najnowsze badanie wykazało, że komórki rakowe mają przewagę, jeśli znajdują się w środowisku beztlenowym. Brak tlenu stymuluje rozprzestrzenianie się lub przerzuty nowotworów w całym ciele, informuje MedikForum.

 

 

W nowym badaniu naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że komórki nowotworowe narażone na środowisko beztlenowe, to znaczy pozbawione dostępu do tlenu, mają pewne zalety w niszczeniu otaczających tkanek i przeżywaniu w krwioobiegu, a to przyczynia się do większego ryzyka przerzutów. W eksperymentach wykorzystano komórki pobrane z ludzkiej tkanki piersi i mysich modeli raka piersi. Autorzy eksperymentu śledzili los komórek w systemach dwu- i trójwymiarowych w tkankach laboratoryjnych i żywych zwierzętach.

 

Ustalono, że komórki poddane niedotlenieniu lub wyjątkowo niskiemu poziomowi tlenu mają czterokrotnie wyższą zdolność do przerzutów do odległych tkanek niż komórki złośliwe, które występowały w normalnych warunkach tlenowych. Ponadto udowodniono, że komórki w środowisku beztlenowym mają sześciokrotnie wyższą zdolność do tworzenia przerzutów w płucach. Głód tlenu poprawia więc ich właściwości przerzutowe.

 

Brak tlenu powoduje, że komórki rakowe są bardziej agresywne. Odkrycie to może przekształcić współczesną onkologię i stać się podstawą do nowych badań, podczas których naukowcy wpłyną na komórki rakowe z dużymi dawkami tlenu. Możliwe, że pomoże to zmniejszyć ich aktywność i zapobiegnie szybkiemu tworzeniu przerzutów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)



Skomentuj