Biolog z Nowosybirska odkrył nowy gatunek pająków

Kategorie: 

Źródło: tg

Galina Azarkina, starszy pracownik naukowy w Instytucie Systematyki i Ekologii Zwierząt Oddziału Syberyjskiego Rosyjskiej Akademii Nauk, wraz ze swoimi hiszpańskimi kolegami odkryła nowy gatunek pająków eluryllinowych, Phlegra blaugrana.

 

 

Nowy gatunek stawonogów został odkryty przez biologa z Nowosybirska Galinę Azarkinę i hiszpańskich naukowców z Uniwersytetu w Kadyksie i Ogrodu Zoobotanicznego miasta Jerez, donosi publikacja Science in Siberia. Artykuł o odkryciu został opublikowany w międzynarodowym czasopiśmie naukowym na temat zoologii Zootaxa.

 

Samce nowego gatunku z rodziny pająków skaczących Salticidae wyróżniają się jasnym i nietypowym ubarwieniem. Posiadają czarny odwłok z frędzlami wzdłuż krawędzi i czerwono-niebieski „szewron” pośrodku. Pająk zawdzięcza swoją nazwę zabarwienie. Blaugrana to jeden z popularnych pseudonimów hiszpańskiego klubu piłkarskiego Barcelona, którego zawodnicy noszą na mundurach naprzemiennie czerwone i niebieskie paski.

 

Tylko samce mają jasne kolory, podczas gdy samice wyglądają niepozornie, tj. ochronne ubarwienie sprawia, że są niewidoczne dla wrogów lub ofiary.

 

Autorzy odkrycia po raz pierwszy podali szczegółowy opis zachowania godowego elurillin. Samiec Phlegra blaugrana, zbliżając się do samicy, ostro unosi odwłok w górę i prezentuje piękne ubarwienie, rytmicznie drgając przednimi kończynami, wzywając samicę do kopulacji.

 

Phlegra blaugran żyje w Andaluzji, czyli najlepiej zbadanej części Hiszpanii, skąd znana jest największa liczba gatunków pająków.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj