Biolodzy zarejestrowali język tajemniczych delfinów rzecznych

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy z University of Vermont zidentyfikowali 237 różnych rodzajów dźwięków, które są wymieniane między tajemniczymi delfinami rzeki Araguaia zamieszkującymi Brazylię. Krótki raport z badania jest dostępny na stronie internetowej uczelni. Odkrycie zostało dokonane przez zespół biologów pod kierownictwem Laury Mae Collado.

 


Uważa się, że delfin araguajski, który żyje w rzekach Brazylii, jest stworzeniem niezwykle tajemniczym. Zwierzęta te są krewnymi delfinów boliwijskich i amazońskich, ale w przeciwieństwie do nich są bardzo nieśmiałe. Dlatego trudno je badać. Zostały one opisane jako osobny gatunek dopiero w 2014 roku. W nowym badaniu biolodzy przedstawili raport na temat badania struktury społecznej delfinów w Araguaia.

 


Eksperci przeanalizowali sygnały akustyczne, które wymieniają te zwierzęta. W rezultacie zarejestrowano i zidentyfikowano 237 różnych rodzajów dźwięków. Jednocześnie naukowcy są pewni, że nie dotyczy to całego repertuaru akustycznego tych zwierząt.

 


Ciekawe było spektrum dźwięków. Obejmuje on sygnały o niskiej częstotliwości, które wieloryby, na przykład, wymieniają na dużą odległość, na sygnały o wysokiej częstotliwości, używane przez delfiny morskie w niewielkiej odległości. I jest przy tym ogromna zmienność. Ponadto delfiny rzeczne emitują długie okrzyki i gwizdki, których cel pozostaje niejasny. Pełny raport z badań zostanie przedstawiony w czasopiśmie PeerJ.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)Skomentuj