Biolodzy odkryli kwitnącą populację niedźwiedzi polarnych na Morzu Czukockim

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Fakt, że niedźwiedzie spędzają coraz mniej czasu na lodzie, niepokoi naukowców. Subpopulacja niedźwiedzi liczy nieco mniej niż 3 tys. osobników, ale ich rozmnażanie się i przetrwanie nie budzą obaw. Większym zagrożeniem jest topnienie lodu morskiego, na którym drapieżcy spędzają prawie całe życie.

 

 

Niedźwiedzie polarne mogą całkowicie wyginąć do 2025 roku, jeśli świat nie powstrzyma emisji gazów cieplarnianych, a ludzkość nie podejmie żadnych środków w celu ich zachowania – podano w raporcie US Service for Fish Resources and Wildlife. Dlatego odkrycie Centrum Nauki Polarnej na Uniwersytecie Waszyngtońskim, opisane w czasopiśmie Scientific Reports, jest zachęcające, ale biolodzy ostrzegają, że te niedźwiedzie są w niebezpieczeństwie.

 

„Ta praca jest wynikiem dekady badań, która po raz pierwszy pozwala nam oszacować subpopulację Morza Czukockiego. Topnienie lodu morskiego z powodu zmian klimatu nadal stanowi poważny problem dla gatunku, ale, jak pokazują nasze prace, istnieją różnice w skutkach tego zjawiska. Niektóre subpopulacje kurczą się, a inne nadal czują się normalnie” - mówi biolog Eric Regehr.

 

W latach 2008-2016 niedźwiedzie z regionu Czukotki utrzymywały dość zdrową subpopulację, chociaż w porównaniu z sytuacją sprzed 25 lat spędzili mniej niż miesiąc na lodzie morskim - ich głównym środowisku, gdzie wolą polować i hodować. W tym czasie badacze monitorowali 60 niedźwiedzi rocznie, a niektórzy obserwowali je za pomocą urządzeń GPS. Według najnowszych danych, ich subpopulacja składała się z niecałych 3 tys. osobników, ale mimo to wykazała dobre wskaźniki rozrodczości i przeżywalności.

 

Obecnie istnieje 19 subpopulacji 26 tysięcy osobników niedźwiedzi polarnych na całym świecie, które są wymienione w Czerwonej Księdze jako zagrożone. Na przykład, subpopulacja, która należy do południowego wybrzeża Beauforta między Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, wykazywała oznaki spadku w ostatnich latach, z powodu topnienia lodu morskiego i z powodu zmian klimatycznych, podczas gdy Morze Czukocki jest zamieszkane dość obficie (na przykład istnieje duża liczba śladów w postaci ofiar białych drapieżników).

 

„To bardzo bogate terytorium. Większość Morza Czukockiego jest płytka, z bogatymi składnikami odżywczymi w wodzie płynącej z Oceanu Spokojnego. Prowadzi to do wysokiej produktywności biologicznej i dużej liczby potomstwa, co jest ważne dla niedźwiedzi polarnych. Istnieją również tuszki wielorybie, które są wyrzucane na brzeg latem, karmiąc niedźwiedzie w miesiącach, kiedy lód morski znajduje się na najniższym poziomie” - tłumaczy Reger.

 

Fakt, że niedźwiedzie spędzają coraz mniej czasu na lodzie, niepokoi naukowców. Po raz pierwszy w historii, zniszczenie najstarszego i najgrubszego lodowca z lodu arktycznego zostało zarejestrowane na północy Grenlandii, a badania NASA potwierdziły, że od 1958 r. zniknęła ponad połowa arktycznego lodu morskiego.

 

„Nasze odkrycie to z pewnością dobra wiadomość, ale nie oznacza to, że niedźwiedzie na Morzu Czukockim nie stracą lodu" - dodaje Reger.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj