Biolodzy: koty starają się odżywiać zdrowo

Kategorie: 

youtube.com
Koty domowe odmawiają jedzenia domowego, ponieważ proporcja białka i tłuszczu w nim są zazwyczaj dalekie od optymalnych dla tych drapieżników w stosunku 1 do 0,4. Zostało to stwierdzone przez brytyjskich naukowców, podkreślając jednocześnie, że zwierzęta mogą odmówić spożywania również nieznanej im żywności.

 
 
 
Eksperci obserwowali, jak kilka drapieżników domowych wybiera potrawy, o ile jest to możliwe. Oznacza to, że ich system trawienny jest przystosowany do jedzenia tylko mięsa i mięsa niektórych zwierząt. Jednak korzystanie ze „złej” żywności może powodować problemy z żołądkiem i potencjalną śmierć.
 
 
W oparciu o tę hipotezę, naukowcy sprawdzili, jak ważne dla kotów są dwie podstawowe właściwości: stosunek składników odżywczych w jedzeniu, tj. białka, tłuszczów i węglowodanów, a jego pochodzenie i związany z tym smak.
 
 
Specjalisci przygotowali kilka wariantów dla kotów, aby te smakowały to samo, ale w różnych proporcjach składników odżywczych i potrawy o innym smaku, ale przy tych samych proporcjach składników odżywczych.
 
 
Jak się okazało, koty nie kierowały się smakiem potraw. Wydaje się, że ważniejsza jest dla nich zawartość białka i tłuszczu. Koty gotowe były do spożycia żywności nawet o smaku pomarańczowym, jeśli ta zawierała około dwa razy więcej białka niż tłuszczu. Wynika z tego, że drapieżniki domowe nie są tylko i wyłącznie smakoszami, ale stworzeniami, które wybierają zdrową żywność.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj