Kategorie:
W nowym wywiadzie dla MIT Tech Review Bill Gates powiedział, że uważa, że bogate kraje powinny przejść w 100% na syntetyczne mięso. Wołowina hodowana w laboratorium będzie bardzo zbliżona do wołowiny ze świata rzeczywistego, ale nie do końca, jak zauważa Gates:
„Możesz przyzwyczaić się do różnicy w smaku, a mówią, że z czasem sprawimy, że mięso będzie jeszcze smaczniejsze”.
Gates twierdzi, że 80 najbiedniejszych krajów przez jakiś czas będzie jadło prawdziwą wołowinę. Ważne jest, aby przez chwilę podkreślić. W przyszłości wszyscy przejdziemy na sztuczne mięso. Tylko po co?
Odpowiedzią jest rzekoma zmiana klimatu. Niestety, same krowy wytwarzają metan, który jest gazem cieplarnianym. Ponadto potrzebują infrastruktury, tj. ziemi, traktorów, ciężarówek, przemysłu chemicznego i tak dalej. Szacuje się, że bydło i ich magazyny obornika emitują prawie jedną trzecią światowej emisji metanu.
Krótko mówiąc, wpływ mięsa na środowisko w dużym stopniu zależy od sposobu jego uprawy. Krowy pasące się na naturalnych łąkach, bo często są hodowane w Europie, praktycznie nie zanieczyszczają środowiska, ponieważ cykl jest zamknięty. Trawa trafia do krowy, CO2 i obornik na trawę, mięso do ludzi.
„Czy zauważyłeś też, jak często mięso jest krytykowane za ten niefortunny metan? Pola ryżowe, o których często się nie wspomina, emitują tylko o jedną trzecią mniej metanu niż zwierzęta gospodarskie. Jednak ani pola ryżowe, ani krowy nie są porównywalne z naturalnymi źródłami metanu pod względem emisji metanu”.
Popularny rolnik (i dziennikarz motoryzacyjny) tak skomentował wpływ hodowli zwierząt na środowisko:
„Dlatego może być konieczne zapewnienie, aby krowy pasły się na naturalnych polach, a nie w ciasnych gospodarstwach przez dwanaście miesięcy w roku. Przejście na mięso syntetyczne wyłącznie w bogatych krajach prawdopodobnie nie będzie największym wyzwaniem środowiskowym”.
„Przecież naturalne murawy są zdrowsze niż, powiedzmy, duże pożółkłe pola jednej uprawy, często uprawiane w celu produkcji czystych paliw, poza tym same pola są poważnym problemem środowiskowym”.
Skomentuj