Bażanty chłodzą głowy w sytuacjach konfliktowych

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Kiedy bażanty przygotowują się do walki, ich głowy są szybko schładzane, a następnie przywracane do „normalnej temperatury”. Stwierdzili to naukowcy z Uniwersytetu w Exeter.

 

 

 

Naukowcy obserwowali młode bażanty za pomocą kamery termowizyjnej podczas potyczek ptaków w ramach konfliktów. Okazało się, że ciało bażantów w specyficzny sposób reaguje na stres. Ich głowy są schładzane, gdy krew napływa do ciała. Po zakończeniu konfrontacji głowy ptaków ponownie „rozgrzewają się”, wracając do początkowej temperatury.

 

Stwierdzono, że wychłodzenie głowy podczas zachowań agresywnych występuje zarówno u tych bażantów, które są agresorami, jak i tych, które się przed nimi bronią. Również ochłodzenie nie zależy od płci i jest obserwowane zarówno u samców, jak i u samic. Jednocześnie temperatura ciała samic jest przeciętnie niższa niż samców.

 

Badacze zauważyli, że agresywne zachowania bażantów względem siebie mogą przejawiać się z różnych powodów, ale najbardziej podstawowym i powszechnym jest potrzeba ustalenia hierarchii między osobnikami.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen



Skomentuj