Badania pokazują, że niepłodność u mężczyzn można wyleczyć za pomocą komórek małpy zastępujących plemniki

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy z University of Georgia byli w stanie wyodrębnić funkcjonalne plemniki z embrionalnych komórek macierzystych rezusów, co dało nową nadzieję mężczyznom z niepłodnością.

 

 

Przełomowe nowe badania nad komórkami macierzystymi dają pewną nadzieję mężczyznom zmagającym się z niepłodnością, ponieważ naukowcy z powodzeniem stworzyli funkcjonalne plemniki z komórek macierzystych małp.

 

Naukowcy z University of Georgia stworzyli komórki embrionalne w naczyniu z komórek macierzystych zebranych od rezusów do produkcji niedojrzałych plemników zwanych okrągłymi plemnikami.

 

Badaczom udało się potwierdzić, że te plemniki mogą zapłodnić jaja makaków, co daje nadzieję na próby na ludziach.

 

Główny badacz Charles Easley powiedział: „To wielki przełom w rozwoju terapii komórkami macierzystymi niepłodności męskiej, w której mężczyźni nie wytwarzają żywotnych plemników. To pierwszy krok do wykazania, że ta technologia jest potencjalnie możliwa do przetłumaczenia. Używamy gatunków, które są dla nas bardziej odpowiednie i z powodzeniem tworzą zdrowe zarodki.”

 

W przeszłości naukowcom udało się stworzyć komórki plemnikopodobne przy użyciu mysich komórek macierzystych, ale produkcja plemników u gryzoni bardzo różni się od produkcji plemników u ludzi.

 

Jednak małpy rezus są bliżej ludzkiego układu rozrodczego, dlatego autorzy badania dodają, że te małpy są „idealnym i niezbędnym modelem do badania leczenia niepłodności męskiej opartej na komórkach macierzystych”.

 

Jednak aby zapłodnienie spermatyd nastąpiło in vitro, w grę wchodzi szereg czynników, w tym aktywacja komórki jajowej, która zapewnia przekształcenie zapłodnionego jaja w zdrowy zarodek.

 

Teraz, gdy zespołowi udało się to osiągnąć, naukowcy planują wszczepić embriony zastępczej małpie rezus. Ten następny krok pomoże im ocenić, czy zarodki rzeczywiście mogą wydać zdrowe dziecko.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj