Austriaccy biolodzy sprawili, że muchy są przezroczyste

Kategorie: 

Źródło: Vienna University of Technology

Aby zbadać układ nerwowy zwierząt, z reguły konieczne jest uciekanie się do przygotowania sekcji. Zajęcie jest trudne, czasochłonne, a także utrudnia badanie wszystkich licznych połączeń neuronów ze sobą. Bardziej eleganckie podejście wykorzystuje "oświecenie", przetwarzanie próbek w taki sposób, aby uczynić "dodatkowe" tkanki biologiczne przezroczystymi i, zaznaczając układ nerwowy markerami fluorescencyjnymi, obserwować je bezpośrednio w ciele.

 

 

Naukowcy z Wiedeńskiego Uniwersytetu Technologii byli w stanie zmodyfikować tę metodę, aby pracować z dość dużymi owadami. W połączeniu z planarną mikroskopią świetlną pozwolił sobie zwizualizować złożone połączenia włókien nerwowych owocówki. O eksperymencie pisze Hans-Ulrich Dodt i jego koledzy w czasopiśmie Nature Communications.

 

W tym celu autorzy uzyskali linię Drosophilus GM, której neurony zsyntetyzowały fluorescencyjne białka. Śpiące zwierzęta traktowano kolejno roztworami do „oczyszczania" zewnętrznych tkanek. Ostatecznie przezroczysta próbka została oświetlona wiązką laserową, która dzięki specjalnemu układowi optycznemu została skupiona tylko na jednej z osi współrzędnych, tworząc „cięcia" promieniowania, co pozwoliło na skanowanie warstwy tkanki po warstwie i uzyskanie trójwymiarowego obrazu próbki. Naukowcy musieli również udoskonalić system mikroskopu, zmniejszając grubość „warstw światła" z około 10 mikrometrów do trzech.

 

Autorzy są przekonani, że nowa technika znajdzie szerokie zastosowanie w badaniach, pozwoli lepiej zrozumieć strukturę i mechanizm układu nerwowego jako całości, a w niedalekiej przyszłości pomoże ustalić pełne połączenie Drosophila - pełnego opisu połączeń jego neuronów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj