Aktywność fizyczna 2,5-krotnie zmniejsza ryzyko zgonu z powodu ciężkiego COVID-19

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy z Kalifornii przeprowadzili zakrojone na szeroką skalę badanie z udziałem prawie 50 tysięcy osób, które chorowały na koronawirusa i wykazały związek przyczynowy między aktywnością danej osoby a tym, jak cierpiała na COVID-19. Trend był widoczny nawet wśród osób, które sporadycznie uprawiały sport, paliły papierosy lub były otyłe. Okazuje się, że warunki kwarantanny przy minimalnej aktywności fizycznej poważnie komplikują wdrożenie tej prostej profilaktyki.

 

 

 

Naukowcy przeanalizowali dane 48 440 mężczyzn i kobiet zainfekowanych COVID-19, których średni wiek wynosił 47 lat. Spośród nich 6,4% regularnie uprawiało sport, 14,4% prowadziło siedzący tryb życia, a pozostali należeli do kategorii niekonsekwentnej aktywności fizycznej. Naukowcy starali się dokładnie ustalić, jak aktywność fizyczna wpływa w każdym przypadku na przebieg zakażenia koronawirusem.

 

Wśród wszystkich przypadków 8,6% było hospitalizowanych, 2,4% przyjęto na oddział intensywnej terapii, a 1,6% zmarło.

 

Okazało się, że siedzący tryb życia wiązał się z najgorszymi rokowaniami COVID-19 i odwrotnie. Każda aktywność fizyczna zapewniała niezawodną ochronę przed hospitalizacją, resuscytacją i śmiercią. Obserwacje wykazały, że nieaktywni pacjenci byli 1,73 razy bardziej narażeni na wejście na oddział intensywnej terapii i 2,49 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu COVID-19 w porównaniu z osobami aktywnymi.

 

Naukowców najbardziej uderzyła siła związku między pasywnym stylem życia a kiepskimi wynikami w zakresie COVID-19. Nie zmieniło się to nawet wtedy, gdy w analizie uwzględniono takie zmienne, jak palenie i otyłość. I odwrotnie, nawet nieregularna aktywność danej osoby z łatwością zwiększyła jej szanse na nosicielstwo COVID-19.

 

Naukowcy sformułowali minimalne zalecenia dotyczące aktywności w następujący sposób: należy chodzić intensywnym tempem przez co najmniej 30 minut dziennie, pięć razy w tygodniu. Stopień intensywności jest określany w taki sposób, że po zatrzymaniu się, urywany oddech osoby nie pozwala mu np. śpiewać, ale zachowuje zdolność normalnego mówienia.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)



Skomentuj