Kwiecień 2020

W liściach wierzby znaleziono substancję zdolną do zabijania komórek rakowych

W badaniach laboratoryjnych wykazano, że miabeacyna jest skuteczna przeciwko kilku liniom komórkowym raka piersi, gardła i jajnika, a co najważniejsze, nerwiaka niedojrzałego, bardzo złośliwego guza współczulnego układu nerwowego, który dotyka głównie dzieci.

 

Rodzaj drzewiastych roślin z rodziny wierzby jest dobrze znany jako źródło związków leczniczych, z których najbardziej popularna jest salicyna - krystaliczny glukozyd alkoholu salicylowego. Zastosowanie wierzby jako środka znieczulającego rozpoczęło się kilka tysięcy lat temu. Na przykład ekstrakt z kory stosowano na gorączkę, ból i stany zapalne.

 

W 1897 roku niemiecki chemik Felix Hoffman otrzymał pierwsze próbki kwasu acetylosalicylowego, który później trafił na rynek pod nazwą „aspiryna”, czyli lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Ponadto uważa się, że kwas acetylosalicylowy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, w szczególności piersi i jelita grubego.

 

Teraz naukowcy z Rothamsted Research Centre w Wielkiej Brytanii i onkolodzy z University of Kent odkryli jeszcze inną substancję chemiczną, cyklodimeryczny salicinoid, zwany myabeacyną, która ma ogromny potencjał do niszczenia komórek rakowych w liściach wierzby (gatunki S. miyabeana i S. dasyclados). Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.

 

„Ponieważ oporność na leczenie jest poważnym problemem przy nowotworach, takich jak nerwiak niedojrzały, potrzebne są nowe leki o nowych sposobach działania, a miabeacyna prawdopodobnie oferuje nam taką możliwość” - powiedział profesor Michael Beale, jeden z liderów projektu.

 

Zauważył także, że strukturalnie miabeacyna zawiera dwie grupy salicyny (aktywny składnik aspiryny), co daje jej „podwójną dawkę” działania. Zatem, chociaż aktywność farmaceutyczna salicyny jest od dawna dobrze znana, właściwości myabeacyny mogą być jeszcze wyższe.

 

Działanie miabeacyny przetestowano w laboratorium. Okazało się, że substancja ta jest skuteczna przeciwko kilku liniom komórkowym raka piersi, gardła i jajników. Ponadto, co jest szczególnie ważne, podobne wyniki uzyskano dla nerwiaka niedojrzałego, najczęstszej postaci nowotworu wśród dzieci w wieku poniżej 15 lat. W takich przypadkach szanse na pomyślny wynik są mniejsze niż 50 procent.

 

„Być może ze względu na sukces aspiryny współczesna nauka w dużej mierze zaniedbała ocenę innych salicinoidów zawartych w wierzbie. (...) Ale leczniczej aktywności ekstraktów roślinnych z wierzby nie można tłumaczyć jedynie poziomem salicyny, co wskazuje na możliwość pojawienia się nowych biologicznie aktywnych lub synergistycznych metabolitów ”- tłumaczą autorzy badania.

 

Według naukowców ich kolejnym krokiem będzie zwiększenie produkcji myabeacyny z wierzb hodowlanych i uzyskanie większej ilości danych do dalszych badań medycznych.

 
Nowy system umożliwia zdalne śledzenie komarów

Według Światowej Organizacji Zdrowia setki tysięcy ludzi umiera każdego roku z powodu chorób przenoszonych przez komary. Nowy niedrogi system obrazowania może uprościć śledzenie gatunków komarów przenoszących choroby, umożliwiając specjalistom zdalne monitorowanie owadów i reagowanie na czas na pojawienie się niebezpiecznych gatunków.

 

 

Nowa technologia ułatwia życie ekspertom w poszukiwaniu niebezpiecznych insektów. Aby zrozumieć, jakie rodzaje komarów i w jakiej ilości są obecne na danym obszarze, konieczne jest ciągłe ich wychwytywanie, po czym owady są dostarczane do laboratorium i badane pod mikroskopem.

 

Opracowując system, badacze skupili się na identyfikacji komarów Aedes aegypti, które rozprzestrzeniają Zika, dengę, Chikungunya i żółtą gorączkę. Gatunek ten pochodzi z Afryki, ale pojawił się w innych częściach świata, w tym w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

 

Układ optyczny składający się z czujnika i kamery można umieścić w tradycyjnej pułapce i zdalnie monitorować liczebność, różnorodność i rozmieszczenie gatunków komarów. Obrazy są tak wysokiej jakości, że specjaliści mogą rozróżnić wzory skrzydeł i kolor łusek.

 

„Nasz nowy system będzie szczególnie przydatny do monitorowania Aedes aegypti na niedostępnych obszarach oraz w portach handlowych, w których można przejąć gatunki z innych krajów” - powiedział jeden z programistów.

 

W większości przypadków zmiany ilości lub formy muszą być ustalane z dnia na dzień lub z godziny na godzinę. Oznacza to, że aparat trzeba będzie włączać tylko kilka razy dziennie. Pozwoli to utrzymać zużycie energii w dopuszczalnym zakresie.

 
Odkryto sposób komunikowania się psów z końmi

Socjobiolodzy z Uniwersytetu w Pizie odkryli, że psy i konie bawiące się razem mogą komunikować się ze sobą za pomocą wyrazu pysków. Wszelkie harce są szeroko rozpowszechnione wśród zwierząt i ptaków, tzn. pomagają wypracować kluczowe aspekty zachowania, łagodzą stres i budują relacje.

 

Podczas gry zwierzęta komunikują się ze sobą za pomocą gestów i mimiki. Jednak do tej pory badając zachowanie zwierząt w interakcji, naukowcy koncentrowali się na grach między osobnikami tego samego gatunku lub między zwierzętami domowymi a ludźmi.

 

Włoscy naukowcy postanowili pójść w drugą stronę i zobaczyć, jak konie i psy komunikują się ze sobą podczas wspólnych zabaw. Wykorzystali YouTube, aby to zrobić, wybierając tam dwadzieścia filmów, na których widać, jak dwadzieścia różnych par psów i kuców bawi się swobodnie bez interwencji człowieka.

 

W czasie analizowanie nagrania okazało się, że podczas wspólnych gier zarówno psy, jak i konie często pokazują sobie zrelaksowane otwarte pyski, co jest powszechnym przejawem mimiki u ssaków. Przybierają również wrażliwe pozy, na przykład, tarzając się na plecach, co można interpretować jako przejaw przyjaznego usposobienia.

 

Ponadto socjobiolodzy dość nieoczekiwanie zauważyli, że psy i konie podczas gry często powtarzają swoje mimiki nawzajem. Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali taką mimikę podczas interakcji osobników różnych gatunków.

 

We wcześniejszych badaniach stwierdzono, że u psów takie zachowanie często objawia się w stosunku do przyjaznych osób, a rzadko do nieznajomych. W grach psów z końmi kopiowanie mimiki następowało prawie tak często, jak między dwoma zaprzyjaźnionymi psami. Z tego wszystkiego naukowcy wywnioskowali, że podczas zabawy zwierzęta, nawet pomimo różnic gatunkowych i ewolucyjnych, są w stanie rozwinąć wspólną komunikację, aby uniknąć nieporozumień i przypadkowej agresji.

 
W Indiach małpa bawi się latawcem podczas izolacji spowodowanej przez pandemię

W Indiach małpa bawi się latawcem podczas izolacji spowodowanej przez pandemię.

 

 

Ludzie utknęli w domach z powodu pandemii korona wirusa, a małpy w tym czasie bawią się latawcami. To właśnie czyni natura, aby przywrócić normalność w ramach swojego działania oczyszczającego.

 
Koty mogą tęsknić za właścicielami

Badanie wykazało, że 13,5% zwierząt odczuwa dyskomfort podczas nieobecności ich właściciela. Bardzo mało uwagi poświęcono podobnej sytuacji z kotami, pomimo wielu badań związanych z problemami oddzielania właścicieli od psów.

 

Powszechnie uważa się, że koty mogą być szczęśliwe, pozostając samotnie przez długi czas, jednak ostatnie obserwacje kotów i ich właścicieli pokazują, że zwierzęta są towarzyskie i nawiązują bliskie relacje z właścicielami.

 

Eksperci opracowali kwestionariusz dla właścicieli kotów, aby ocenić problemy związane z separacją. W kwestionariuszu badacze poprosili o następujące informacje: czy twój kot zachowywał się destrukcyjnie, gdy byłeś nieobecny; Opowiedz nam o sobie i swoich interakcjach ze zwierzęciem, a także opisz siedlisko zwierzęcia.

 

Dane wykazały, że 13,5% kotów pod nieobecność gospodarza wykazywało destrukcyjne zachowanie. U wielu kotów zauważono również nadmierne wokalizowanie, nieodpowiednie oddawanie moczu, apatię, agresywność i niepokój.

 

Naukowcy twierdzą, że kwestionariusz wymaga dodatkowych testów opartych na bezpośredniej obserwacji zachowania kota. Ponieważ wielu właścicieli może nieprawidłowo interpretować działania swojego zwierzaka (na przykład drapanie powierzchni jest normalne dla kotów, ale właściciele mogą uznać to za odstępstwo od normy).

 

Wiele pozostaje do zrobienia, aby wyjaśnić relacje między ludźmi a kotami domowymi. Wyżej wspomniany kwestionariusz może służyć jako punkt wyjścia do przyszłych badań, a także wskazywać pewne czynniki środowiskowe, które mogą pomóc kotom podczas separacji.

 
Krokodyle zajęły wyludnioną plażę w południowym Meksyku

W miejscowości Ventanilla, która znajduje się w południowym Meksyku i jest znanym ośrodkiem ekoturystyki, krokodyle opuściły swoje kryjówki i zajęły teren pod nieobecność ludzi - informuje portal Milenio.

 


Rząd meksykański zakazał odwiedzania plaż z powodu nowego rodzaju epidemii koronawirusa. Następnie wielu turystów, handlowców i rybaków opuściło obszar nad morzem i laguną w Ventanilla. Teraz krokodyle nie boją się ataków ze strony mieszkańców i wracają do swojego naturalnego środowiska.


Inne obszary kraju również informują o powrocie dzikiej fauny i flory. Tak więc w Cancun, słynnym kurorcie nad Morzem Karaibskim w stanie Quintana Roo, w jednym z miejsc obserwowano jaguara, a na plaży pojawił się żółw skórzasty o długości ciała 2,15 m i szerokości 1,4 m. Gady te to największe współcześnie żółwie - zauważa portal Mediotiempo.


Z kolei w lagunie miasta Bacalar, innego centrum turystycznego stanu Quintana Roo, złapano wydrę. Te zwierzęta nie były tam widywane od wielu lat.

 

-Un día más sin humanos ... #LagunaVentanilla #SantaMaríaTonameca #OaxacaCosta #FotografíaDeNaturaleza #Nature #Keep #NaturalLovers Lagarto Real Ventanilla #Crocodylus_acutus #CocodriloDeRío #TiemposDePandemia

Opublikowany przez Janitziona Ramosa Jacintę Niedziela, 12 kwietnia 2020

 
Kot bezceremonialnie przerwał nagrywanie występu właściciela

Pupil domowy przerwał nagrywanie muzyki przez właściciela i udowodnił, że jest prawdziwym kotem.

 


Sarun Ratcha, który mieszka w tajlandzkiej prowincji Surat Thani, próbował nagrać swój występ, wykonując piosenki na gitarze wczesnym latem ubiegłego roku.


Rudy kot o imieniu Tong Muan bezceremonialnie wtrącił się w proces filmowania, w wyniku czego aparat telefonu komórkowego uchwycił niektóre części ciała zwierzęcia.


„Tong Muan może wymagać więcej uwagi niż ja. Nie zauważyłem, jak mój kot wszedł w kadr. Zrobił to w najbardziej arogancki sposób”- podano w komentarzu do filmu.

 
Ludzie na całym świecie zabijają nietoperze – przyrodnicy nalegają, aby tego nie robić

Media na świecie podają błędnie informacje, że nietoperze są winne epidemii koronawirusa. Nie ma powodu, aby się bać lub szkodzić nietoperzom.

 

 

Śledzenie pochodzenia infekcji odzwierzęcych (chorób zakaźnych przenoszonych na ludzi ze zwierząt) nie zawsze jest proste, a uzyskanie pełnego obrazu może być dość trudne. Błędne i powierzchowne omówienie tego tematu w mediach doprowadziło do tego, że ludzie ukształtowali opinię, że nietoperze spowodowały pandemię koronawirusa lub stanowią ryzyko infekcji. W wyniku tych nieporozumień na całym świecie zaczęły pojawiać się przypadki, gdy lokalne społeczności, a nawet urzędnicy państwowi zaczęli zabijać nietoperze.

 

W 2016 r. Malle Pärna przeprowadziła badanie naukowe na uniwersytecie w Tartu w ramach pracy naukowej nad patogenami przenoszonymi przez ludzi i zwierzęta. Różne koronawirusy (w tym SARS i MERS) powodowały poważne epidemie na całym świecie, ale nie stwierdzono, aby szczepy u nietoperzy były niebezpieczne dla ludzi w Europie.

 

Niedługo nadejdzie okres, w którym nietoperze zaczną opuszczać swoje kryjówki po zimie, a te małe ssaki, które często żyją w pobliżu ludzi, można zobaczyć podczas nocnego polowania. Nasze nietoperze, żyjące w Polsce, nie są niebezpieczne dla ludzi, a właściwie jest przeciwnie. Ludzie używają insektycydów, przeszkadzają na przykład podczas hibernacji itp. Dotykanie nietoperzy, podobnie jak innych dzikich zwierząt, szkodzi im, więc nie wolno tego robić.

 

Podczas gdy nietoperze są jedną z najczęstszych grup ssaków na świecie, w Polsce występuje blisko trzydzieści gatunków nietoperzy. Wszystkie są chronione, a niektóre wpisane do czerwonej księgi.  Dla porównania, w Estonii występuje czternaście gatunków, ale tylko dwanaście jest chronionych. W przypadku niektórych gatunków nietoperzy Estonia stanowi północną granicę ich zasięgu.

 
W Pakistanie tysiące kurcząt wykluły się na poboczu drogi

Tysiące kurczaków wykluły się na poboczu drogi w Karaczi w Pakistanie. Najprawdopodobniej rolnicy rzucili dużą liczbę jaj z powodu ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

 

 

Małe ptaki pałętają się tam wszędzie, a naoczny świadek sfotografował ich co najmniej tysiąc. Najprawdopodobniej większość tego drobiu szybko padnie lub zostanie zjedzone przez drapieżniki.

 
W Australii jadowity wąż zaatakował kobietę z dziećmi przy wejściu do mieszkania

Kilka dni temu 9 kwietnia br. Vanessa Fanfulla, mieszkanka nadmorskiego miasta Boyne Island (Queensland, Australia), wychodząc z domu z małymi dziećmi, tj. z Milą i Aishą, musiała niespodziewanie ratować swoją rodzinę przed niebezpiecznym brązowym wężem.

 

 

Dziewczynie udało się ocalić dzieci przed jadowitą nibykobrą siatkowaną (łac. Pseudonaja textilis). Rzuciła kosz z praniem na ziemię i dosłownie kierowana instynktem wyszarpała małoletnich z niebezpiecznego obszaru przed domem.

 

Następnie mąż gospodyni znalazł niebezpiecznego gościa i przy pomocy łopaty nie dał szans intruzowi na przeżycie.