Kwiecień 2017

Nowy gatunek mrówek nazwano na cześć brytyjskiej grupy Radiohead

Nowy gatunek mrówek nazwano na cześć brytyjskiej grupy Radiohead. Mrówki występują w środkowej i południowej Afryce.

 


Naukowcy odkryli nowy gatunek mrówek Sericomyrmex radioheadi, który został nazwany na cześć brytyjskiego zespołu rockowego Radiohead, donosi LiveScience. Te mrówki są godne uwagi, ponieważ ich ciała pokryte są warstwą białych kryształów. Wytwarzają one w ten so sposób pokarm dla siebie. W LiveScience napisano także, że kultywują one kolonie grzybów w swoich gniazdach, które chronią je przed pasożytami, a także służą, jako źródło pożywienia.
 
Sowa ma krótkie, czy długie nogi?

Okazuje się, że nogi sów są znacznie dłuższe niż ludzie myślą. Kończyny, skryte są pod miękką pierzynką, stanowiącą prawie połowę długości ciała.

 Wydaje się, że ptak, który może obrócić głowę o 270 stopni, nie może już niczym zaskoczyć. Ktoś zażartował jednak, że sowa „składa się z 90% pierza, a reszta, tj. 10 %, stanowi drobne ciałko” i dodał, że „jak zajrzysz sowie do ucha, to zobaczysz nerw wzrokowy i tylną część gałek ocznych”.Długonogie sowy rozbudzają wyobraźnię. Niektórzy porównują je z innymi zwierzętami i przedmiotami, na przykład z machiną kroczącą AT-ST z Gwiezdnych Wojen.Przypomnijmy, że w marcu 2017 internauci aktywnie prowadzili dyskusję na temat indyków, które tańczyły wokół martwego kota. Sugerowano, że ptaki zajmują się czarną magią, próbując wskrzesić zwierzę. Biolodzy nie potrafią wyjaśnić fenomenu tego zjawiska.
 
Mieszkaniec Estonii natknął się na trzy małe niedźwiedzie, wspinające się na drzewo

Gert Kallas,  żyjący na terenie rezerwatu w Maalasti w Viljandi, był świadkiem niezwykłego zdarzenia. Mężczyzna usłyszał dziwne odgłosy, gdy prowadził prace budowlane na terenie swojej posesji. Okazało się, że źródłem hałasu są trzy młode niedźwiadki, które nie bojąc się człowieka, wspięły się na drzewo w pobliżu domu, informuje Postimees.

 „Czegoś takiego w życiu nie widziałem” – opowiada Kallas, który dość często spotykał dzikie zwierzęta, w tym niedźwiedzie, ale w środku lasu, gdy pracował przy wycince.Początkowo dźwięk przypominał szczekanie psa lub beczenie kóz. Przez długi czas dźwięk nie ustawał i Estończyk postanowił sprawdzić, co się dzieje za chałupą przy rzece. Kallas znalazł tam trzy młode niedźwiadki, które wspinały się na drzewo. Zwierzęta w ogóle nie bały się człowieka. Mężczyzna postanowił wycofać się szybko, ponieważ miał świadomość, że spotkanie z matką może skończyć się tragicznie.Kontynuując oglądanie niedźwiedzi z bezpiecznego miejsca, zdał sobie sprawę, że opiekunki małych nie ma w pobliżu. Podszedł więc do drzewa i porobił zdjęcia małym drapieznikom.Do wieczora Kallas zaczął podejrzewać, że matce niedźwiedzi mogło przytrafić się coś złego, ale wtedy z głuszy dobiegł głośny, gardłowy ryk. Patrząc przez lornetkę, mężczyzna ujrzał stojącą na brzegu przed rzeką co najmniej dwumetrową samicę. Niedźwiadki nie odpowiadały jednak na wezwanie matki. Niedźwiedzica podeszła do drzewa, gdy straciła cierpliwość i potomstwo karnie podporządkowało się jej woli. Wtedy mała rodzinka udała się do lasu.
 
W Rosji piżmak napadł na traktor

W miejscowości Okunevo w okolicach Omska piżmak zaatakował traktor, przejeżdżający przez kałużę. Zwierzę nie poddawało się i próbowało pogryźć koło ciągnika kilka razy. O zdarzeniu, jako pierwszy poinformował Regik55 Omsk na swoim profilu w VKontakte.

 


W komentarzach pod filmem pojawiły się różne wyjaśnienia, dotyczące zachowania piżmaka. Na przykład jeden z komentatorów zasugerował, że osobnik chronił w ten sposób swoje młode, które mogło być w pobliżu, donosi portal Lenta.ru.
Rozwścieczone dziki rozszarpały trzech bojowników ISIS

W irackiej prowincji Kirkuk dziki zaatakowały bazę bojową ISIS i rozszarpały trzech terrorystów, podaje portal Iraqi News со., powołując się na relacje mieszkańców.

 Incydent miał miejsce w obszarze Al Rashad. Terroryści weszli w konflikt ze zwierzętami , które często czynią trwałe szkody na gruntach rolnych, należących do islamistów. Na razie brak oficjalnych informacji na temat śmierci rebeliantów.
 
Naukowcy: kawa chroni od raka prostaty

Eksperci przeanalizowali dane z Włoch dotyczące około 7 tys. mężczyzn. Wszyscy mieszkali we włoskim regionie Molise. Obserwacje, z udziałem wolontariuszy, prowadzono przez cztery lata. Badacze oceniali poziom konsumpcji kawy, a także rejestrowali przypadki raka prostaty.

 Okazało się, że u mężczyzn, którzy piją dziennie trzy filiżanki kawy, ryzyko zachorowania na raka prostaty zmniejszyło się o 53%. Naukowcy uważają, że dzieje się tak za sprawą kofeiny.

W ogóle mocną kawę powinni pić wszyscy, którzy chcą mieć zdrowe i elastyczne naczynia. Napój ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy ciała (szczególnie jeśli chodzi o małe naczynia krwionośne), podaje MED Day.
Ptaki ozdobne - podstawy amatorskiej hodowli

Kanarki, papugi czy gwarki coraz częściej stają się zwierzętami hodowanymi w naszym domu. Jak przygotować się do zakupu pierwszego ptaka ozdobnego? Na co zwracać uwagę, aby zapewnić nowym domownikom odpowiednie warunki oraz uniknąć chorób i ich złego samopoczucia także psychicznego?

 

Każde zwierzę, które zaczyna z nami mieszkać, wymaga odpowiedniej opieki, pielęgnacji oraz zapewnienia mu optymalnych warunków do życia. Jest to niezwykle ważne, gdyż ptak, chomik, świnka morska, pies, kot czy każde inne zwierzę domowe trzymane w nieodpowiednich warunkach wcześniej lub później zacznie chorować i niestety zmuszeni będziemy się z nimi pożegnać, gdyż złe warunki życia wpływają na pogorszenie odporności i stanu zdrowia zwierzęcia, którego często nie jest w stanie uratować nawet dobry weterynarz.

 

Hodowane w nieodpowiednich warunkach zwierzęta stwarzają także zagrożenie dla domowników. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią pielęgnację i higienę, nie będziemy pamiętać o sprzątaniu klatek, akwariów czy codziennym wyprowadzaniu psa możemy sami na tym ucierpieć.

 

Warto zaznaczyć, że większość problemów, które sprawiają nasze zwierzęta domowe, spowodowanych jest nieodpowiedzialnością i zaniedbaniami ich właścicieli. Z tego względu, zanim przygarniesz pod swój dach jakiekolwiek zwierzę, nawet jeżeli jest to malutki chomik, zastanów się nad tym, czy będziesz w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki do życia.

 

Dla kogo zakup ptaków ozdobnych będzie dobrym wyborem?

Kanarki, papużki oraz inne ptaszki często kojarzą nam się domami osób starszych. Faktycznie dawniej klatka z ptakami często gościła w domach osób samotnych, które szukały bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem w postaci możliwości porozmawiania z nim na swój indywidualny sposób oraz podziwiania pięknego śpiewu na przykład kanarków. Ptaki hodowlane obecnie spełniają całkiem inną funkcję-przede wszystkim, zdobią nasze domy, choć określenie zdobią, jest tutaj nie na miejscu. Żadne zwierzę nie jest elementem dekoracji i wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz dbania o jego samopoczucie i stan zdrowia.

 

Aby uniknąć problemów, warto wcześniej przygotować się do zakupu ptaków od strony czysto teoretycznej. Unikniemy wówczas zbędnych wydatków na przykład na zakup klatki, która po kilku miesiącach stanie się za mała lub od razu nie będzie kompletnie nadawała się dla naszego ulubieńca, choć sprzedawca w sklepie zoologicznym zapewniał nas, że będzie ona wystarczająca.

 

Wybieramy klatkę dla ptaków

Odpowiednio dopasowana do gatunku ptaka klatka, zapewnia mu namiastkę wolności, oczywiście jest to tylko przenośnia, gdyż ptak, który nie można rozprostować skrzydeł i swobodnie latać pozostaje w niewoli, jednak nauczony jej od pisklęcia nie odczuwa tak bardzo braków swobody. Musimy pamiętać, że klatka powinna być dopasowana do wielkości i ilości trzymanych w niej ptaków. Najczęściej poleca się kupowanie parki lub nawet kilku osobników i w takim wypadku duża klatka to podstawa. Jaki powinna mieć kształt, zależy od naszego gustu, ważne, aby była duża i zapewniała ptakom swobodę przeskakiwania z jednego miejsca na drugie, żeby posiadała odpowiednie drążki do siedzenia, była wyposażona w zabawki dla ptaków oraz oczywiście karmidła i poidła, które zapewniają stały dostęp do wody oraz pożywienia.

 

Jeżeli zamierzasz hodować ptaki ozdobne, koniecznie odwiedź sklep http://www.zoonauci.pl/  i dokonaj zakupów odpowiednich akcesoriów oraz karmy dla
Twoich przyszłych podopiecznych. W sklepie znajdziesz zarówno klatki, jak i niezbędne do zachowania czystości ściółki oraz wszelkie inne akcesoria dla ptaków, które muszą znaleźć się w każdej klatce. Postaw na wygodne i tanie zakupy, które pozwolą Ci zapewnić hodowanym w domu zwierzętom odpowiednie warunki do życia, dzięki czemu staną się one ozdobą domu i wniosą do niego całkiem inny klimat.

 

 
Estoński wędkarz złowił największego okonia w swoim życiu i zwrócił mu wolność

Estończyk Igor Nael złowił w Jeziorze Viljandi okonia o wadze 1 kg 370 g i wypuścił go na wolność, informuje portal Sakala.

 


W czwartek wieczorem około 19.00 wędkarz przyszedł na plażę akwenu, aby wypróbować nową wędkę. Łowy trwały godzinę i zdarzyło się jedno branie, ale co to było za branie!„W poprzednich latach, udało mi się złapać trzy okonie ważące ponad kilogram, ale ta ryba to mój życiowy rekord” - z dumą mówi Nael.Neal wyciągnął drapieżnika z wody przy pomocy podbieraka, pożyczonego od innego przypadkowego wędkarza.Jak wiadomo, okonie mogą osiągać ciężar 4 kg i długość ciała ponad 0,5 m. Ryby mogę przeżyć 20 lat. Nael powiedział, że największe okonie były łowione w Szwecji i Holandii, ale w estońskich wodach nie zdarzają się takie okazy.„Radzę wszystkim, którzy złowią wielką rybę, aby pozwolić jej odpłynąć. Daje to ogromną satysfakcję, lepszą niż z konsumpcji. Duże ryby przekazują dobre geny swoim potomkom”.
 
Hipopotam Fiona bierze prysznic

Amerykańskie Cincinnati Zoo opublikowało piękny film, jak hipopotam Fiona bierze poranny prysznic.

 


W lutym 2017 roku w ww. ogrodzie zoologicznym  przedwcześnie na świat przyszedł hipcio, któremu nadano imię Fiona.Wystarczyło dwa i pół miesiąca, aby malec nauczył się chodzić i bawić. Czasami, jeśli pracownicy zoo pozwolą, Fiona chodzi swobodnie po  budynku, w którym przetrzymywane są hipopotamy.Podczas jednego z takich spacerów Fiona zażyła prysznica, co uwieczniono na filmie. Potem maleństwo poszło spać.
Kamczacki lew morski ukrył się na kutrze, aby dostać się do portu w celu skonsumowania połowu rybaków

Świadkowie sfilmowali niezwykły incydent - kamczacki lew morski wykradający połów rybaków.

 Okazało się, że zwierzę cały dzień pływało na łodzi z rybakami z Sachalinu, donoszą lokalne media. Po przybyciu do portu, zwierzę wyszło na brzeg i poczłapało w kierunku innego statku rybackiego, gdzie zakończono rozładunek.


Wyrafinowanego złodzieja nie przestraszyła obecność ludzi i bez wahania przystąpił do konsumpcji ryb, umieszczonych w specjalnych skrzyniach obok zacumowanego kutra. Przyznać należy, że robił to delikatnie i z właściwym sobie wdziękiem.


Nie pierwszy raz filmy z kamczackimi lwami morskimi w nietypowych sytuacjach trafiają do sieci. Na początku marca br. podczas rozładunku ryb, wielki lew morski  zaatakował podnośnik, za pomocą którego przeładowywano pojemniki z rybami. Ludzie nie byli w stanie pozbyć się głodomora i odstąpili mu część „jedzenia”.


Uchatek grzywiasty (łac. Eumetopias jubatus) jest największym przedstawicielem fok uszatych (nazywany jest północnym lwem morskim). Samce osiągają od 3 do 3,5 metra długości. Zakres wagowy dorosłych osobników waha się od 500 do 1100 kg.